I sprawiedliwość, i miłosierdzie

Categories: | Author: bartekg | Posted: 2008-09-20 | Views: 3280

Kilka lat temu głośna była w naszym kraju historia pewnego piekarza, który przez całe lata wspomagał ubogich, rozdając im za darmo chleb. W pewnym momencie okazało się, że za ten rozdany chleb powinien zapłacić odpowiedni podatek. Nie robił tego, uzbierały się odsetki. Sprawa trafiła do sądu, piekarz sprawę przegrał. I poszedł na bruk. Stracił wszystko co miał.

Sprawiedliwości stało się zadość. Prawo jest prawem, trzeba go przestrzegać – mówili urzędnicy i sędziowie. I mieli rację. Ale czy takie postawienie sprawy nas nie porusza? Nie oburza nawet?
     Taka jest właśnie nasza ludzka sprawiedliwość – ślepa i bezwzględna. To dobrze, bo nikogo nie wyróżnia. To źle – bo potrafi zniszczyć dobrego człowieka.
     Ludzka sprawiedliwość nie potrafi się pogodzić z miłosierdziem. Nie potrafi być dobra. Może być co najwyżej uczciwa. I nic więcej.
     Bóg potrafi pogodzić Swoją sprawiedliwość z miłosierdziem. Na szczęście dla nas wszystkich.
     Gdyby Stwórca był tylko i wyłącznie sprawiedliwy, to praktycznie pozostalibyśmy bez szans. Bo któż z nas jest sprawiedliwy przed Bogiem? Któż z nas jest bez grzechu?
     Gdyby Bóg był tylko sprawiedliwy, to powiedziałby tak: Masz, człowieku, Moje prawa, przykazania, nauki. Kieruj się nimi, to wszystko będzie dobrze. A jak nie będziesz się nimi kierował, to już twój problem. Mogłeś żyć według tego, czego cię nauczyłem, mogłeś się dostosować do Moich praw. Nie chciałeś, nie potrafiłeś, to teraz cierp.
      Na szczęście dla nas „/.../ myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami, mówi Pan”.
     Bóg jest sprawiedliwy. Ale jest także – DOBRY. Miłosierny. Cierpliwy. Potrafi docenić nawet „robotnika ostatniej godziny”. Nawet ostatni krzyk, jak u łotra na krzyżu, nawet ostatnie tchnienie.
     Wypada, byśmy na dobroć Boga odpowiadali dobrocią naszego życia. Dlatego św. Paweł nawołuje: „Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej”.