"Nawracajcie się" do tego, który jest prawdziwym Bogiem

Categories: | Author: Kamil Grzeda | Posted: 2008-03-14 | Views: 4022

W ubiegły czwartek rano, o godz. 6.30, w 1 pr. polskiego radia nadano krótki reportaż dotyczący następującej sprawy. W pewnej parafii proboszcz zażyczył sobie, żeby wraz dziećmi przygotowującymi się do pierwszej komunii św. przyszli na tzw. "egzamin" także rodzice i razem z dziećmi ten egzamin zadawali. Zarówno pani redaktor, która ów reportaż przygotowała jak i kilkoro tamtejszych rodziców nie posiadało się wprost z oburzenia, bardzo ostro krytykując pomysł proboszcza.

Na pierwszy plan wysuwało się owo oburzenie, ale w podtekście można było odczytać zwykły strach przed kompromitacją. Bo przecież jeśli mama lub tata znają podstawowe prawdy katechizmowe, na poziomie drugiej klasy szkoły podstawowej, to ich taki "egzamin" nie będzie oburzał, bo i tak z dzieckiem w domu nad tymi sprawami pracowali. Oburzać się będą te osoby, które całe przygotowanie dziecka do komunii pozostawiają katechetce czy księdzu, bo same nie mają o tych sprawach zielonego pojęcia.
     Taka jest niestety gorzka prawda o sporej części ludzi, którzy w naszym kraju sami siebie nazywają katolikami. O wiele łatwiej jest im wymienić bohaterów pięciu najpopularniejszych seriali, niż ewangelistów czy kościelne przykazania. Dobrze się mają w naszym - katolickim przecież - kraju rozmaici wróżbiarze i wróżki, przepowiadacze przyszłości, układacze takich czy innych kart. Doprowadzono do tego, że religię, wiarę nazywa się u nas zabobonem, ciemnogrodem, ciemnotą, a ludzie na potęgę wierzą w rozmaite przepowiednie, horoskopy, pseudonaukowe astrologiczne wyliczenia, wahadełka i wiele jeszcze innych rzeczy.
     Wezwanie dzisiejszej Ewangelii jest bardzo krótkie i jednoznaczne. Chrystus prosi nas wszystkich, którzy uważamy się za Jego uczniów: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
     "Wierzcie w Ewangelię" - a nie horoskopy, karty tarota czy przepowiednie wróżki. "Wierzcie w Ewangelię" - to wezwanie Pana Jezusa zakłada także poznawanie zasad naszej wiary. Po prostu trzeba wiedzieć, w co się wierzy. Dlatego tak ważna jest, na każdym etapie naszego życia, znajomość najprostszych prawd katechizmowych. Nie są one wyłącznie dla małych dzieci. Nie wolno traktować znajomości katechizmu jako czegoś, co jest przepustką do pierwszej komunii lub do bierzmowania, a co potem można po prostu zapomnieć i więcej się tym nie przejmować.
     "Uwierzyć w Ewangelię" wiąże się nierozerwalnie z wezwaniem do nawrócenia. Kiedy Pan Jezus prosi: "Nawracajcie się" - to oznacza, żebyśmy odwracali się od głupoty, którą kusi nas władca tego świata do mądrości, której źródłem jest Stwórca, Pan Wszechrzeczy.
     Przypomnijmy sobie pierwsze przykazanie dekalogu: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". To znaczy: Bóg jest tylko jeden, Jego poznawaj, Jemu uwierz, Jemu zaufaj, Jego słuchaj, Jemu bądź posłuszny.
     Niewiedzę religijną pozostawmy tym, którzy uważają się za niewierzących, których Bóg i Jego sprawy nie interesują. Im też pozostawmy wiarę we wszelkie współczesne gusła i zabobony.
     My mamy szczęście, że już zetknęliśmy się z łaską wiary w jednego, prawdziwego, wszechmogącego Boga.
     Obyśmy tego szczęścia nie zmarnowali.