Boża cierpliwość

Categories: | Author: Kamil Grzeda | Posted: 2008-03-14 | Views: 4187

Ciągle gdzieś się śpieszymy. Dziecko chce już wreszcie iść do szkoły. Uczeń nie może doczekać się wakacji. Dorosły chce się jak najszybciej dorobić, a więc trzeba się śpieszyć, bo czas goni. Wielu pracujących chciałoby być już na emeryturze. Jesteśmy niecierpliwi, chcemy już, natychmiast oglądać owoce naszych poczynań. Czasami ten pośpiech, ta niecierpliwość potrafi być zgubna. Człowiek, nie widząc pożądanych przez siebie efektów swych zabiegów, zniechęca się, gniewa, obraża na wszystkich i na wszystko, załamuje się. Podejmuje decyzje, których skutki trudno przewidzieć, które czasem niosą ze sobą wiele nieszczęśliwych konsekwencji.

Właściciel drzewa figowego też był niecierpliwy, też się śpieszył. Nie mógł się doczekać owoców.
     A może jeszcze było za wcześnie? Może drzewo jeszcze nie dojrzało do owocowania? Może nadal zbierało siły?
     Mądry ogrodnik wiedział dobrze co mówi, gdy doradzał cierpliwość. Trzeba umieć czekać.
     Tak naprawdę to tylko Bóg jest cierpliwy. Nieskończenie. Jest Wiecznym Czekaniem na nas, na owoce naszego życia. On ciągle liczy na to, że zaczniemy wydawać dobre owoce.
     Boża cierpliwość, która wynika z Jego miłości, nie zna żadnych ograniczeń. U Boga, w wieczności, czas nie ma znaczenia. Ale pamiętać trzeba, że my jesteśmy ograniczeni czasem, który został nam dany do dyspozycji.
     Może mamy tego czasu jeszcze tydzień. Może - dwadzieścia lub czterdzieści lat. Ale, prędzej czy później, przyjdzie ta chwila, gdy śmierć "wytnie" nas z ogrodu doczesnego życia. Czy zdążymy dojrzeć do wydania choć jednego owocu?
     Pan Jezus najlepiej zdaje sobie sprawę z tej prawdy o naszym życiu. Dlatego, w pierwszej części dzisiejszej ewangelii, słyszymy Jego bardzo trzeźwe i uczciwe wezwanie do nawrócenia. Słowa mówiące: "Jeśli nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie" nie są groźbą. To zwrócenie nam uwagi, byśmy ważnych spraw nie okładali "na później". To bardzo poważna, pełna troski zachęta, byśmy dobrze korzystali z danego nam czasu.
     Póki go jeszcze mamy.