By nie łamać zasad

Categories: | Author: Proboszcz | Posted: 2008-03-14 | Views: 4102

W każdym seminarium duchownym obowiązuje tzw. święte milczenie, czyli czas przeznaczony na modlitwę, skupienie czy naukę. W tym czasie nie powinno się prowadzić żadnych niepotrzebnych rozmów. Rektor seminarium upominał kleryków, którzy złamali tę zasadę. Bronili się, twierdząc, że zastanawiają się wspólnie nad pytaniem: "Skąd się wzięło zło?". Ks. Rektor odpowiedział im wówczas, że zło wzięło się z niepotrzebnego dyskutowania.

Grzech prarodziców wziął się z tego właśnie, że Niewiasta pozwoliła wciągnąć się w dyskusję ze złym duchem, kusicielem.
     Później próbował szatan tej samej sztuczki z Jezusem na pustyni, ale tu już mu się nie udało. Bo Pan Jezus doskonale wiedział, że są pewne zasady, o których się nie dyskutuje, których nie wolno przekraczać: "Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego", "Panu, Bogu swemu będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz".
     Praktycznym komentarzem do tych zasad są Przykazania Kościelne. Przypomnijmy sobie dzisiaj kilka wskazań na czasy pokuty, do których należy także okres Wielkiego Postu.
     Dla katolika dni pokutne to wszystkie piątki całego roku. Należy wtedy powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych i od udziału w hucznych zabawach. Okresem pokutnym jest Wielki Post - od Środy Popielcowej do Wielkanocy. W całym tym okresie należy powstrzymywać się od udziału w zabawach. W Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje tzw. "post ścisły", czyli jeden posiłek do syta i dwa mniejsze. Ten rodzaj postu obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Osoby młodsze lub starsze, jeśli tylko pozwolą im na to siły i zdrowie, też mogą i powinny ten post zachować.
     Tzw. "zwykły" post, piątkowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 lat, aż do końca życia.
     Jeśli w piątek przypada uroczystość kościelna, to post nie obowiązuje.
     W nawiązaniu do wielowiekowej tradycji zalecane jest także, by czas Adwentu potraktować z należytą mu powagą i zachować post w Wigilię Bożego Narodzenia.
     Okres spowiedzi i Komunii św. Wielkanocnej trwa od Środy Popielcowej aż do uroczystości Bożego Ciała.
     Warto przypomnieć także, że do Komunii św. nie wolno przystępować, będąc w stanie grzechu śmiertelnego lub gdy nadmiernie wydłuża się czas między jedną spowiedzią św. a drugą. W wypadku wątpliwości lepiej spytać o radę kapłana w konfesjonale, niż narażać się na Komunię świętokradzką.
     Zły duch usiłuje Boże zasady życia rozmyć i osłabić swymi podpowiedziami i pokusami. Niech Pan Jezus będzie dla nas przykładem, że ze złem się nie dyskutuje.
     Tylko "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon, i Jemu samemu będziesz służył.