Zbudować dom na skale

Categories: | Author: bartekg | Posted: 2008-05-31 | Views: 3385

Z czego buduje się domy? Każdy wie, że z cegieł, betonu, drewna, pustaków. To wszystko prawda. Ale najpierw, zanim pojawią się materiały budowlane, musi być coś jeszcze.

Musi być marzenie, pomysł, plan. Jeżeli się dom źle obmyśli, źle zaprojektuje, to może się okazać, że nie da się w nim mieszkać, a nawet, że będzie on groźny dla człowieka. Mówił nam o tym Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii.
     Nasze życie to budowanie duchowego domu. Czy mamy na tę budowę jakieś plany? Pomysły? Projekty?
     Dzisiejsza liturgia słowa stara się nam podpowiedzieć, że najlepszym planem na ludzkie życie jest uwierzenie Bogu. Nie tylko wiara w Boga. Ale także – zaufanie do Boga, postępowanie według tego, czego On nas uczy, czego od nas wymaga.
     „Naucz mnie. Panie, chodzić Twoimi ścieżkami, prowadź mnie w prawdzie, według Twych pouczeń”.
     By budować dom swego życia na solidnym, trwałym fundamencie zaufania wobec Boga, trzeba tego  Boga poznawać, trzeba poznawać Jego naukę, Jego słowo.
     Jak to jest z tym poznawaniem Słowa Bożego w naszym życiu? Ile czasu poświęcamy na tę naukę? Kilka minut podczas niedzielnej mszy św. to trochę mało. Bo przecież w ciągu całego tygodnia dosłownie bombarduje nas cała masa innych treści, które rzadko kiedy są zgodne z tym, czego uczy nas Stwórca.
     Nie możemy się tłumaczyć, że nie mamy możliwości pogłębiania naszej wiary i zaufania do Boga. Jest do dyspozycji cały szereg publikacji w prasie katolickiej, są książki. Są audycje radiowe i telewizyjne. Są strony internetowe poświęcone sprawom wiary. Mamy zatem bardzo wiele możliwości do dyspozycji.
     Mówimy, że nie mamy na to pieniędzy. Przykre jest to, że z półek sklepów i kiosków znikają w wielkich ilościach kolorowe pisemka i gazety, delikatnie mówiąc, bardzo mizerne w treści, a często wręcz kłamliwe. Nie jest zatem problemem brak środków, a raczej to, na co je wydajemy.
     Podobnie jest z problemem braku czasu. I tu także nie jest prawdą, że nie mamy go na dobrą lekturę, czy sensowną audycję. To jest raczej kwestia wyboru, na co przeznaczamy czas, który mamy do dyspozycji.
     „Człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę” – podpowiada nam św. Paweł. To jest dar, który otrzymujemy zupełnie za darmo. Ale żeby z niego skorzystać, trzeba umieć wybrać.
     Trzeba podjąć decyzję, komu zaufać.
     A to, wbrew pozorom, wcale nie jest takie proste i oczywiste.