TRIDUUM PASCHALNE’ 2024
Parafia Św. Rodziny w Ostrowie Wlkp.
WIELKI CZWARTEK
Wspominamy wydarzenia z Wieczernika – ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.
18.00 MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
Po liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Ciemnicy.
19.00 – 21.00 Adoracja
ŚWIĘTUJ W DOMU Po przynajmniej duchowym uczestnictwie w liturgii za pomocą mediów rodzina może zgromadzić się na wspólnej uroczystej wieczerzy. Można zapalić świecę, odczytać Ewangelię (J 13,12-17). Godny polecenia byłby symboliczny obrzęd umycia nóg w rodzinie. Może go rozpocząć ojciec jako głowa rodziny, a w ślad za nim pójdą pozostali domownicy. To dobry moment na pojednanie, na wzajemne wybaczenie sobie urazów. Bardzo ważne jest, aby od tego momentu zachować w domu nastrój powagi i skupienia. Niech nie zakłóca go Internet, telewizja lub głośna muzyka.
WIELKI PIĄTEK
Dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii.
8.00 Adoracja
14.30 Droga Krzyżowa
15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia (początek Nowenny!)
18.00 LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ
19.00 Gorzkie Żale i możliwość indywidualnej adoracji krzyża
Adoracja Najśw. Sakramentu w Bożym Grobie trwa przez całą noc
ŚWIĘTUJ W DOMU W mieszkaniu powinniśmy wyeksponować krzyż. O godz. 15.00 osoby, które w tym czasie pozostają w domu mogą przy nim odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Powstrzymajmy się od mediów i hałasu świata. Post niech będzie postem. Warto też odczytać opis Męki Pańskiej według św. Jana (18,1-19,42).
WIELKA SOBOTA
Jest to dzień trwania przy Grobie Pańskim w postawie rozważania śmierci Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. To dzień ciszy. Przez modlitwę i post oczekujemy na zmartwychwstanie Pana. Święcenie potraw w kościele – o g. 11.00 i od g. 14.00 do 16.00 – co pół godziny. Po poświęceniu pokarmów zapraszamy do nawiedzenia Najświętszego Sakramentu w kościele.
15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia
PRZEŻYJ W DOMU Pierwszym motywem nawiedzenia kościoła powinna być adoracja Jezusa w Bożym Grobie. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny jest pięknym obyczajem, ale jednak drugorzędnym. Kościół zachęca, aby powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.
NIEDZIELA WIELKANOCNA – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE
Świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa inicjuje Wigilia Paschalna, która powinna być sprawowana w nocy. Rozpoczynamy ją od obrzędu poświęcenia ognia na zewnątrz – stąd prosimy wiernych, aby zgromadzili się przed kościołem po stronie dzwonnicy. Wszyscy przynosimy świece. Ta przepiękna celebracja zawiera w sobie następujące części: Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna. Na zakończenie Eucharystii wyruszy procesja rezurekcyjna.
20.00 – WIGILIA PASCHALNA Z PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ
Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania będą sprawowane o g. 8.30, 10.00 i 11.30
ŚWIĘTUJ W DOMU Znakiem obecności Chrystusa zmartwychwstałego jest paschał. Warto postarać się o domowy paschał, który zostanie uroczyście zapalony w poranek wielkanocny. Śniadanie wielkanocne zacznijmy modlitwą.
W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę.
Zapraszamy do wspólnego świętowania!
Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!
Całe Triduum Paschalne transmitujemy na żywo w internecie
(Kanał You Tube SNE Św. Rodziny w Ostrowie Wlkp. – okienko na stronie parafialnej)