TRIDUUM PASCHALNE’ 2024

Parafia Św. Rodziny w Ostrowie Wlkp.

WIELKI  CZWARTEK
Wspominamy wydarzenia z Wie­czernika – ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

18.00  MSZA  WIECZERZY  PAŃSKIEJ

Po liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Ciemnicy.

19.00 – 21.00   Adoracja

ŚWIĘTUJ W DOMU Po przynajmniej duchowym uczestnictwie w liturgii za pomocą mediów rodzina może zgromadzić się na wspólnej uroczy­stej wieczerzy. Można zapalić świecę, odczytać Ewangelię (J 13,12-17). Godny polecenia byłby symboliczny obrzęd umycia nóg w rodzinie. Może go rozpocząć ojciec jako głowa rodziny, a w ślad za nim pójdą pozostali domownicy. To dobry moment na pojednanie, na wzajemne wybaczenie sobie urazów. Bardzo ważne jest, aby od tego momentu zachować w domu nastrój powa­gi i skupienia. Niech nie zakłóca go Internet, telewizja lub głośna muzyka.

WIELKI  PIĄTEK
Dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii.

8.00 Adoracja
 14.30  Droga Krzyżowa
 15.00  Koronka do Bożego Miłosierdzia (początek Nowenny!)
 18.00  LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ
 19.00  Gorzkie Żale i możliwość indywidualnej adoracji krzyża

Adoracja Najśw. Sakramentu w Bożym Grobie trwa przez całą noc

ŚWIĘTUJ W DOMU W mieszkaniu powinniśmy wyeksponować krzyż. O godz. 15.00 osoby, które w tym czasie pozostają w domu mogą przy nim odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Powstrzymajmy się od mediów   i hałasu świata. Post niech będzie postem. Warto też odczytać opis Męki Pańskiej według św. Jana (18,1-19,42).

WIELKA  SOBOTA
Jest to dzień trwania przy Grobie Pańskim w postawie rozważania śmierci Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. To dzień ciszy. Przez modlitwę i post oczekujemy na zmartwychwstanie Pana. Święcenie potraw w kościele – o g. 11.00 i od g. 14.00 do 16.00 – co pół godziny. Po poświęceniu pokarmów zapraszamy do nawiedzenia Najświętszego Sakramentu w kościele.

15.00  Koronka do Bożego Miłosierdzia

PRZEŻYJ W DOMU Pierwszym motywem nawiedzenia kościoła powinna być adoracja Jezusa w Bożym Grobie. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny jest pięknym obyczajem, ale jednak drugorzędnym. Kościół zachęca, aby powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.

NIEDZIELA  WIELKANOCNA – ZMARTWYCHWSTANIE  PAŃSKIE
Świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa inicjuje Wigilia Paschalna, która powinna być sprawowana w nocy. Rozpoczynamy ją od obrzędu poświęcenia ognia na zewnątrz – stąd prosimy wiernych, aby zgromadzili się przed kościołem po stronie dzwonnicy. Wszyscy przynosimy świece. Ta przepiękna celebracja zawiera w sobie następujące części: Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna. Na zakończenie Eucha­rystii wyruszy procesja rezurekcyjna.

20.00 – WIGILIA  PASCHALNA  Z PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ

Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania  będą sprawowane o g. 8.30, 10.00 i 11.30

ŚWIĘTUJ W DOMU Znakiem obecności Chrystusa zmartwychwstałego jest paschał. Warto postarać się o domowy paschał, który zostanie uroczyście zapalony w poranek wielkanocny. Śniadanie wielkanocne zacznijmy modlitwą.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Całe Triduum Paschalne transmitujemy na żywo w internecie

(Kanał You Tube SNE Św. Rodziny w Ostrowie Wlkp. – okienko na stronie parafialnej)